Potrubia v kuchyni – na čo si dať pozor pri rekonštrukcii
Keď prerábate kuchyňu dôležité je správne rozmiestnenie rozvodov vody, elektriny , plynu a odpadu. Oplatí sa navštíviť kuchynské štúdio, získate tu vizualizáciu novej kuchyne ako aj technické výkresy so zakreslenými výškami elektrických rozvodov, prívodov plynu aj umiestnenia odpadu. Odborníci presne vedia čo kam umiestniť aby všetko spĺňalo bezpečnostné normy.
Pri rekonštrukciách odporúčame už existujúce rozvody či odpady čo najmenej presúvať, alebo ich umiestňovať ,,naslepo“ – pri revíziách Vám odborný pracovník napíše revíznu správu len vtedy ak spĺňajú Slovenské normy. Pri samotnej rekonštrukcii Vám odborník skontroluje stav vodovodných rúr, skontroluje či nie je potrebné ich vymeniť , premiestniť, alebo zavolať profesionálne krkovanie nonstop. Najčastejšie sa nanovo robia odtoky vody pre umývačky či práčky – ak je umiestňovaná ako súčasť kuchyne, nanovo sa osádza drezový sifón spolu s prípojkou na odtok umývačky alebo drvičky odpadu.
Pri čom sa spoľahnúť na odborníkov:
Domové prípojky a prívody vody:
Všetky nové inštalácie prívodov vody treba prenechať odborným firmám. Činnosti s tým spojené vyžadujú špeciálne znalosti a technické vybavenie a v neposlednom rade dodržanie predpisov.
Materiály:
Rúry privádzajúce studenú alebo pitnú vodu musia bezpečne udržať určitý tlak vody. Ich priemer je menší ako priemer odtokových rúr. V minulosti sa používali rúry olovené, dnes sú to rúry plastové oceľové alebo medené. Keď vyberáte inštalačný materiál, treba zohľadniť účel a kvalitu vody. Plast je ako materiál veľmi vhodný, má dlhú životnosť, odoláva zvápenateniu, ľahko sa s ním pracuje. V neposlednom rade je zdravotne nezávadný.
Potrubia na pitnú vodu:
Treba predchádzať, aby voda vo vodovodnom potrubí stála, stojaca voda vytvára ideálne prostredie pre zdraviu škodlivé mikroorganizmy. Používať by sa mali materiály ako nehrdzavejúca oceľ, meď, plast.
Inštalácia a izolácia
Moderné vodovodné potrubia sú vedené pri stenách , kam sa pripevňujú potrubnými objímkami tzv. povrchová inštalácia. Špeciálnymi tvarovkami sa pospájajú narezané plastové rúry – pritom je dôležité viesť potrubia studenej vody pod potrubiami teplej vody. Potrubia je dôležité odizolovať. Odizolovaním sa zabezpečí hygiena pitnej vody a zabráni sa energetickým stratám. Hrúbky izolačných vrstiev : 4mm alebo 13mm v prípade rúr vedúcich popri potrubiach s teplou vodou.
Priemer odtokového vedenia vody – Prečo je dôležité dodržať minimálny priemer ?
Odpadové vody odvádzajú odpadové vedenia rýchlo a nekomplikovane do kanalizácie. V prípade ak odtok nemá správne – dostatočné rozmery, ľahko sa Vám upchá.
Odtokové rúry musia mať minimálny priemer.Viaže sa k tomu tzv. menovitá svetlosť podľa štátnych noriem a to v závislosti od sanitárneho zariadenia. Pre umývadlo 40 mm , vane, sprchy umývačky či práčky do 6kg 50 mm. Menovitá svetlosť potrubia závisí od jeho spôsobu odvzdušňovania, odbočiek na potrubí a objemu odvádzanej či splachovanej vody – určite sa obráťte na vodoinštalatérov, zabránite tak neskorším problémom s upchávaním potrubia či odpadov. Nie je pravdou, že odpad sa Vám pri malých priemeroch upchá. Závisí to od položenia rúr.
Odtokové potrubia vody: materiály na odpadové potrubia
Odtokové rúry v dome bývajú spravidla z plastu. Keďže odpadová voda z umývačky alebo práčky môže byť veľmi horúca, musia sa používať vysokoteplotné rúry (HT rúry). Spravidla sa používajú rúry z PP (polypropylénu) alebo rúry z PVC, rozpoznáte ich podľa sivej farby. Ako podzemné potrubia nachádzajúce sa pod pivničnou podlahou v zemi sa používajú takzvané KG potrubia (plastové podzemné potrubia), označované aj ako kanalizačné rúry z PVC, ktoré majú väčšinou oranžovo-hnedú farbu. Okrem toho existujú rôzne odbočky, oblúky v rôznych uhloch, odtoky a prepady, zápachové uzávery (sifón), tesnenia, ako aj redukčné kusy na spájanie rúr s rôznym priemerom.
Odtokové potrubia vody: ukladanie odpadového potrubia
Vďaka nízkej hmotnosti a ľahkej montáži nasúvacími hrdlami sa dajú odpadové potrubia z plastu jednoducho položiť. Osádzajú sa do potrubných šácht v stene alebo ako inštalácie na povrchu steny. Pri inštalácii do nosných stien je potrebná skúška statiky. Všetky rúry vedú do odpadového potrubia: na udržanie toku a zabránenie usadzovaniu musia byť odpadové potrubia vyspádované, v obytných priestoroch musí byť výškový rozdiel 1 až 2 cm na meter rúry (1 až 2 %). Na spojení rúr musí hrubší koniec objímky vždy ukazovať tým smerom, z ktorého vyteká voda. Vonku musia byť odtokové rúry uložené tak, aby boli mrazuvzdorné (v Nemecku je to pri hĺbke minimálne 80 cm).
Aj keď by ste v prípade závažných problémov nemali váhať prizvať si odbornú firmu alebo sa spýtať pracovníka v predajni OBI: s trochou zručnosti si vodovodné potrubia môžete položiť aj sami.
Samotná úprava vody nezahŕňa len použitie vhodného filtračného zariadenia na vodu, ale dôležité je zvoliť aj kvalitné materiály na rozvod vody v celom objekte. Najčastejšie používanými materiálmi pri domácich rozvodoch sú kovy (oceľ, meď, olov, liatina, mosadz), prípadne plast alebo ich kombinácie. Elektroinštaláciu treba zveriť do odborných rúk.
V prípade porúch podlahového kúrenia, treba volať špecializovanú firmu.